Dokumentumok




Érvényes 2021. január 15-től a 2021. horgászévre
valamennyi, az egyesület által horgászati célra hasznosított halgazdálkodási vízterületre

A horgászat célja a szabadidő kultúrált eltöltése, a halaknak sportszerű horgászeszközökkel és módszerekkel való megfogása.

I. ÁLTALÁNOS SZABÁLYOZÁSI ELŐÍRÁSOK

1. A horgász a horgászat megkezdése előtt köteles megismerni és a horgászat során betartani a halgazdálkodásról és a hal védelméről szóló 2013. évi CII. törvény (Hhvtv.) és a végrehajtására kiadott 133/2013. (XII.29.) VM rendelet (Vhr.) rendelkezéseit, valamint az Országos Horgászrend és Az egyesületi horgászrend szabályait.

2. A helyi horgászrend (HHR) a halgazdálkodási hasznosító egy vagy több halgazdálkodási vízterületére és azon (azokon) valamennyi területi jegytípusára általánosan és speciálisan érvényes szabályok gyűjteménye, amely jogszabállyal, az OHR rendelkezéseivel és halgazdálkodási hatósági határozattal nem lehet ellentétes. Az aktuális évi helyi horgászrend kiadásának határideje a területi jegyek forgalmazásának kezdete, hatálya az aktuális évi OHR hatályával megegyező.

3. A horgászat gyakorlásának alapvető feltételei közé tartozik az érvényes horgászokmányok megléte és azok a horgászhelyen történő mindenkori biztosítása.

4. A FOGÁSI NAPLÓ valamennyi bejegyzését egyértelműen, olvashatóan és kitörölhetetlen tintával kell megtenni. Javítás a rontott adat egyszeres áthúzásával, majd a helyes adat új sorba való bejegyzésével történhet. A horgász a horgászat megkezdésekor az éves naptárban köteles megjelölni a horgászat napját. A kifogott és megtartani kívánt darabszám korlátozás alá eső halat a horogtól való megszabadítás után azonnal be kell jegyezni a fogási naplóba. A fogásösszesítő táblázatban a fogásokat vízterületenként (víztérkód rögzítésével) kell bejegyezni. A fogás időpontját 0-24 h formátumban (pl.: 08:12, 15:41, stb.) az óra perc pontos megjelenítésével kell rögzíteni. Darabszám-korlátozással nem védett halfajok mennyiségét össztömegben kifejezve a horgászat befejezését követően a vízpart elhagyása előtt kell bejegyezni. A kifogott halak tömegét 0,5 kg pontossággal kell beírni.

5. A horgászokmányok közül a helyi horgászrend hatálya alá tartozó területi jegy vásárlásával a horgász polgárjogi szerződést is köt a jegy kiadójával, s ennek keretében hozzájárul adatai hatályos jogszabályoknak megfelelő, célhoz kötött kezeléséhez.

6. A területi jegyhez kiegészítő jegy kizárólag az adott területi jeggyel el nem érhető, előre meghatározott többletszolgáltatások, vagy többlet horgászati lehetőségek biztosítására adható ki.

7. A horgász köteles a területi jegy elidegeníthetetlen mellékleteként a helyi horgászrendet, vagy annak kivonatát magánál tartani, illetve online vásárlás esetén a területi jegyet és a horgászrendet kinyomtatás nélkül egy arra alkalmas készülék (pl. tablet, okostelefon) képernyőjén a horgászat időtartama alatt ellenőrzésre bemutatni.

8. Halőri telefonszám (szabálytalanságok bejelentésére): 20/388-8329, 30/520-9204, az egyesület honlapjának elérhetősége: www.szigetkoz-he.fw.hu, E-mail cím: postmaster@szigetkoz.t-online.hu, irodai telefon: 96/312-019 (csak fogadóidőben)

II. A TERÜLETHASZNÁLATRA ÉS KÖRNYEZETVÉDELEMRE VONATKOZÓ ELŐÍRÁSOK

9. Az általános parti horgászatra engedélyezett szakaszokon az érkezés sorrendjében bármely szabad hely elfoglalható. A külön nem kijelölt horgászhelyek közötti legkisebb előírt távolság - a szomszédokkal történő előzetes megegyezés hiányában - 5 méter. Foglalt hely horgász általi létesítése közterületen tilos. Tilos foglalt helyet a vízen vagy a parton akár rendszeres etetés, akár más címen létesíteni és fenntartani. Bódé vagy bármilyen építmény elhelyezése vizeink partján tilos, amennyiben ilyen előfordul, építőjét felszólítjuk a lebontásra, ha a felszólításnak nem tesz eleget, területi jegyét visszavonjuk. Az egyesület vizei közül két vízen az Ikrényi Holt-Rábán annak is Ikrény falu felöli oldalán, illetve a Lébényi Rabi-tó "Örvény" nevű szakaszán létesíthető jelölt horgászhely, annak a horgásznak, aki éves egyesületi összevont területi engedéllyel rendelkezik. A táblán fel kell tüntetni a horgász nevét, a tárgyi évet és a tárgyévi területi jegy számát. A tanyahelyek kijelölése a tárgyévi területi jegy kézhezvétele után bármikor történhet. Minden év április 1-ig bezárólag az elmúlt évi tanyatulajdonosnak elsőbbségi joga van. Ezt követően a még ki nem jelölt tanyát bárki igénybe veheti. A tanyahelyet a horgász távollétében bárki használhatja. A tanya szélessége maximum 10 méter lehet, horgászható távolság a víz közepéig tart. Ezt túllépni csak akkor lehet, ha szemben nincs tanyahely, vagy a kijelölés nélküli helyen nincs horgász. A tanyát vízre nyúlóan építeni nem lehet. Egyéb vonatkozásban a területi csoportvezető dönt, vitás esetek kialakulásakor az elnökség dönt.

10. A horgászhely (a készségek tervezett helyétől számított minimum 2,5 méteres körzet) halgazdálkodási hasznosítói előírás esetén csak akkor foglalható el, ha előtte az ott lévő szemét eltakarítása megtörtént.

11. A horgászhelyen a készségek bedobása, elhelyezése csak úgy történhet meg, ha az másokra nem jelent balesetveszélyt.

12. A horgászhelyen, illetve a horgászat során a természet védelmének szabályai értelmében a horgászati tevékenységen túl tilos a helyi élővilág állapotának, minőségének bármilyen megváltoztatása, zavarása, a víz szennyezése és a szemetelés bármilyen változata. A természeti és az épített környezet megóvása, a tisztaság fenntartása a használók kötelessége, kártérítési felelősség vállalása mellett.

13. Rendkívüli időjárás, árvízi készültség vagy védekezés, valamint környezetvédelmi vagy halegészségügyi veszélyhelyzet, halpusztulás esetén, továbbá halgazdálkodási hasznosítói munkavégzés okán az egyesület a horgászatot, vagy annak módját átmenetileg korlátozhatja. E korlátozás lehet általános, vagy csak meghatározott területre kiterjedő.

14. A horgász halpusztulás, víz- és környezetszennyezés észlelése esetén köteles annak azonnali, a halőr vagy az egyesület elnöke felé történő bejelentésére.

15. Tilos olyan anyagok vízbe juttatása, amely a víz minőségét rontja /mérgez, oxigént von el, fenéken erjed, rothad, stb./. Az etetőanyagot tilos a horgászhelyre úszva, csónakkal, gumicsónakkal vagy bármilyen úszó testtel pld. távirányítós etetőhajóval, gumimatraccal bevinni. Tilos az etetett hely bójával való jelölése. November 1-től március 1-ig terjedő időszakban is használhat a horgász a készségen etetőkosarat és abba etetőanyagot tehet, minden más etetési forma tilos!

16. Az elvihető hal horgászhelyen történő konyhai előkészítése, feldolgozása tilos! 17. A horgász a természetet, a vizek halállományát, a halak ívását, az ivadékot és a vízi élő szervezeteket óvja, védje. Nem szabad szemetet, hulladékot a vízparton szétszórni, vagy otthagyni, illetve a vízbe dobni. Szemetelésnek minősül a cigarettacsikk és a szotyola-maghéj, valamint a rágó eldobása is. Kutyatartásnál a keletkező hulladék szemétként történő kezelése kötelező. A szemetet köteles a horgász a vízpart elhagyásakor magával vinni, illetve a vízparton elhelyezett szeméttárolóba helyezni. A horgász köteles a vízparton közvetlen közelében (jobbra-balra 5 m.) lévő szemetet összeszedni, még akkor is, ha azt nem ő dobta el. Tilos a nád, a parti fák és bokrok oktalan irtása.

18. A horgász a vízparton, horgászrendezvényeken mutasson példamutató magatartást. Mások zavarása, a túlzott zajkeltés minden formája tilos. Nyilvánvaló alkoholos befolyásoltság vagy bódult állapot esetén a hivatásos halőr által a horgászat folytatása megtiltható, a terület azonnali elhagyására való felszólítás mellett. 19. A horgász köteles a halrácsok és a vízügyi szervek által épített zsilipek épségére ügyelni. A kiépített partvédő kövezés, védmű nem bontható meg, a kövek ideiglenesen sem hordhatók el.

20. A vízparton csak fém és műanyag bottartó használható.

21. A vízparton, horgászterületen elhelyezett padcsoportok, esőbeállók, stégek és kikötői műtárgyak, egyéb berendezési tárgyak rendeltetésszerű használata, állagmegóvásának elősegítése a mindenkori használók kötelessége.

III. SPECIÁLIS HORGÁSZRENDI ELŐÍRÁSOK

22. Folyóvíz jegén horgászni minden esetben tilos. Állóvíz jegén a lékhorgászat csak akkor szabad, ha a jég legalább 10 cm vastag, nem olvad és nem mozog. A horgász a kivágott léket a horgászat befejezése után köteles minden esetben jól láthatóan megjelölni. Járművel jégre menni tilos.

23. A 14 éven aluli gyerekhorgász felnőtt felügyelete mellett napkeltétől napnyugtáig horgászhat.

24. A 18 év feletti horgász egy időben két horgászbotot max. 3-3 horoggal és egy db 1 m2-nél nem nagyobb csalihalfogó hálót használhat. Felnőtt kedvezményezett és ifjúsági horgász egyszerre csak egy botot maximum 3 horoggal és 1 db 1 m2-nél nem nagyobb csalihalfogó hálót használhat. Gyermek horgász egyszerre csak egy bottal és 1 horoggal horgászhat. Gyerek úszós jeggyel darabszám-korlátozás alá eső halat és amurt nem, csak egyéb halat foghat.

25. A horgot a csalival csak horgászbottal szabad a kívánt helyre juttatni, tilos úszva, gyalogolva vagy csónakkal behordani. Vontatni csak kézben tartott bottal szabad.

26. Tilos olyan eszközt, módszert alkalmazni, amivel a hal önmagát akasztja meg. Tilos a gereblyézés, azaz a horognak kívülről a hal testébe akasztása /ólomba rögzített nagyméretű horog/. Az Ikrényi Holt-Rába un. "Tanítók vizén" tilos a pergető horgászat.

27. A fogott és kifárasztott hal kiemelése merítő szákkal vagy vágóhoroggal eszközölhető és ajánlott. Tilos a halat hosszú fulladásnak kitenni. A halat a horogtól kíméletesen meg kell szabadítani, tartószákba kell helyezni, vagy felkantározva kell a vízbe visszahelyezni. A vissza nem engedett halat később más hallal kicserélni tilos. A szabályosan kifogott és elvinni kívánt, méretkorlátozással védett halat a horgász még a vízparton, a horgászat befejezése után köteles gyorsan és kíméletesen leölni, élő hal szállítása tilos!

28. Ha a méreten aluli hal a horgot mélyen lenyelte és az sérülés nélkül nem távolítható el, akkor a zsinórt a hal szája előtt el kell vágni és a halat vissza kell helyezni a vízbe. Ez nem vonatkozik villantóra, műcsalira, de itt is kíméletesen kell a horgot kiszabadítani.

29. A fajlagos tilalmi idő alatt fogott, illetve a méreten aluli halat (akár élő, akár élettelen állapotban van) a vízbe vissza kell helyezni.

30. Az egyesület vizein a faj szerinti fogási tilalom megegyezik az éves FOGÁSI NAPLÓ-ban szereplő faj szerinti fogási tilalmakkal. Eltérés a pontynál, az egyesület zárt vizein mentesség miatt nincs tilalom. Egész évben tilos kifogni a természetvédelmi célból védett fajokat.

31. Az egyesület zárt vizein (Mosoni-Duna szakasz kivételével az összes többi vízterület) a méretkorlátozás megegyezik az éves FOGÁSI NAPLÓ-ban szereplő méretkorlátozással. Eltérés: elvihető ponty 30-70 cm, amur 60 cm, csuka 50 cm. Eltérés: compónál 30 cm, Lébényi Rabi tó és Ikrényi Holt-Rába.

32. Az egyesület zárt vizein (Mosoni-Duna szakasz kivételével az összes többi vízterület) a mennyiségi korlátozás megegyezik az éves FOGÁSI NAPLÓ-ban szereplő mennyiségi korlátozással. Kivétel: a ponty elvihető mennyisége felnőtteknek napi 2 db, heti 6 db, évi 35 db; ifiknek és 65 év feletti kedvezményezett jeggyel horgászóknak napi 1 db, heti 3 db, évi 18 db Gyerek fenekező jeggyel horgászók napi 1db, évi 5 db darabszám-korlátozással védett halat tarthatnak meg. 7 napos Bonus területi jeggyel horgászók halat nem tarthatnak meg. Egyesületi tiszteletjeggyel horgászók összesen 15 db darabszám-korlátozással védet halat és amurt tarthatnak meg. Felnőtt éves egyesületi területi jeggyel összesen 100 db (ifi, kedvezm. 50 db) darabszám-korlátozással védett hal tartható meg. Az egyesület vizeire második területi jegy nem váltható. Az amur elvihető mennyisége hetente felnőtteknek 2 db, ifiknek 1 db. A tavaszi telepítést követően április 30-ig a 2 ponty megfogása után a ponty horgászatot be kell fejezni, rablóhal horgászatára át lehet térni, figyelembe kell venni a fajlagos tilalmat.

33. A Mosoni-Duna Győri egyesületi szakaszán a napi darabszám korlátozással is védett halfajokból a felnőtt horgász éves jeggyel maximum 30 db halat tarthat meg, kedvezményezett és ifi esetében 15 db. Az ott fogott pontyok nem számítanak be az éves összevont egyesületi területi jeggyel fogható 35 (18) db-os ponty limitbe. A napi darabszám korlátozással védett halfajokból felnőtt horgász naponta fajonként 2 db-ot, összesen 4 db-ot, kedvezményezett és ifi naponta fajonként 2 db-ot, összesen 3 db-ot tarthat meg. Amur kifogható mérete 50-80 cm, a mérettartományon kívüli példányokat megtartani tilos. A ponty megtartható mérete 30-70 cm. Dévérkeszeg megtartható felső határa 50 cm, tilalmi idő április 15-május 31. a 40 cm-nél nagyobb dévérkeszegre. A süllő kifogható legkisebb mérete 35 cm, a 70 cm-nél nagyobb süllőből és 75 cm-nél nagyobb csukából napi 1db tartható meg. Jelölt halat megtartani tilos.

34. Az egyesület zárt vizein a csónak vagy bármilyen úszó eszköz /gumimatrac, gumicsónak, úszógumi stb./ használata nem engedélyezett, kivételes esetekben - egyesületi érdekből- az egyesület elnöke időlegesen adhat írásban engedélyt csónak vagy egyéb eszköz használatára. /pl.: halpusztuláskor a döglött halak kiszedése, harcsahorgászat esetén a hal fárasztására, stb./. Az egyesület vizein fürödni tilos és életveszélyes! Ugyancsak életveszélyes Ikrényben, Lébényben a 20 kV-os erősáramú légvezeték alatt hosszú karbonszálas horgászbottal horgászni!

35. Csónakos horgászat esetén a kikötőn és kijáratán kívül a part egyéb, szabad részeinek és más csónakoknak, valamint a vízügyi műtárgyaknak 20 méternél kisebb távolságra való megközelítése, továbbá a hely tartós megjelölése tilos.

36. A horgász védje az egyesület vagyonát, az egyesület stégjét és csónakparkját. Az egyesületi csónakok /Ásványráró 4 db alumínium csónak/ bérelhetők az egyesület irodájában a fogadónapokon. A csónakokra max. 4 LE motor szerelhető. A csónak igénylője köteles a Hajózási Szabályzat szerint eljárni és az összes előirt eszközről gondoskodni. Az egyesület vízi baleset esetén semminemű felelősséget nem vállal. A határvízen horgászó köteles a határőrizetre és a határvízi közlekedésre vonatkozó szabályokat betartani.

37. A horgászat során a hely jelölésére használt eszközöket, tárgyakat a horgászat befejezése után a vízből minden esetben el kell távolítani.

38. Az egyesület vizein az éjszakai horgászat engedélyezett, sötétedés után a horgász köteles horgászhelyét (csónak esetében a partról is jól láthatóan), folyamatosan megvilágítani,kivételt képeznek a közvilágítással érintett parti horgászhelyek.

IV. AZ EGYESÍTETT ÉS ÖSSZEVONT TERÜLETI JEGYEKRE VONATKOZÓ KÜLÖN ELŐÍRÁSOK

39. Egyesületünk mind a 11 db vízterületére érvényes összevont parti területi jegyet és külön csak a Mosoni-Duna Győri egyesületi szakaszára általános területi jegyet ad ki.

V. HALVÉDELMI ELŐÍRÁSOK

40. A drótszák használata tilos.

41. A gyári műcsalik rögzítési pontok szerinti horogszámának növelése, egy horog alá újabb horog rögzítése, a külső akadás elősegítése céljából történő átalakítása tilos.

42. Ragadozóhal-horgászatnál az indokolatlan „nyeletés” tilos.

43. A horgászat során a bevetett horgászkészségeket őrizetlenül hagyni, vagy azok felügyeletét másra bízni tilos. Őrzöttnek, illetve felügyeltnek minősül a horgászkészség, ha a horgász vizuális kapásjelző esetén haladéktalanul, hangjelzéses kapásjelző esetében az észleléstől számított legrövidebb időn belül bevághat, illetve megkezdheti a hal fárasztását.

44. A kifogott hal tetszőleges megjelölése, csonkítása tilos.

45. A szabályosan kifogott és így megtartható halak cseréje, a vízparton, horgászhelyen belüli átadása és ajándékozása, valamint a kifogott hal értékesítése tilos. Cserén azt kell érteni, amikor a hal már szákba (ragadozó esetén szájbilincsre) került és azt a horgász a horgászhelyén a később kifogott halra kívánná átcserélni. Átadáson ingyenes halátadás értendő egy másik, szintén horgászati jogosultsággal rendelkező személy részére. Ajándékozáson egy horgászati jogosultsággal nem rendelkező személy részére történő átadás értendő. Értékesítésen a hal ellenérték fejében történő átadása értendő, az átvevő személyétől függetlenül.

VI. HORGÁSZETIKAI ELŐÍRÁSOK

46. A horgász egyéni felelőssége a választott célhalaknak megfelelő, halkíméletet is biztosító horgászeszközök és horgászfelszerelések alkalmazása, a horgászat teljes időtartama során a horgászatra alkalmas fizikai állapot fenntartása.

47. A horgász erkölcsi és etikai kötelessége más horgász segítése, a tapasztalatok átadása, az idős horgásztársak és a gyermekhorgászok támogatása.

48. A horgász joga és kötelessége a szabályok és a horgászrend megsértőit figyelmeztetni, illetve a szabálytalanságokat hivatalos személynek, illetve szervnek bejelenteni.

49. Horgászcsónak, horgászhajó használata csak megfelelő sebesség megválasztásával, más horgásztársak és víziközlekedők veszélyeztetése, vagy zavarása nélkül történhet.

50. A horgászcsónak, horgászhajó tulajdonosa köteles gondoskodni arról, hogy a csónak felszereltsége és műszaki állapota a mindenkori jogszabályi előírásoknak megfeleljen.

VII. A KIEMELT SZABÁLYSZEGÉSI CSELEKMÉNYEK ÉS IRÁNYADÓ SZANKCIÓIK

51. A horgász a területi jegy jogosultjaként a horgászat megkezdésével tudomásul veszi, hogy
a) köteles a halőri intézkedések betartására, az ellenőrzés során az együttműködésre,
b) róla - külön jogszabályi feltételek fennállása esetén - a hivatásos halőr kép-, video-, hangfelvételt készíthet,
c) jogosulatlan horgászattal, halászattal kapcsolatos bűncselekmény, a területi jegy hatálya alá tartozó vízterületeken elkövetett szabálysértés kapcsán kiszabott jogerős halgazdálkodási hatósági bírság, vagy eltiltás esetén, továbbá a helyi horgászrendben meghatározott, bizonyított szabályszegési esetekben a területi jegye visszavonásra kerülhet, illetve a területi jegy váltásától a maximum 5 évre eltiltható.
52. A Hhvtv. szerinti felhatalmazás alapján a halgazdálkodásra jogosult a visszavonást, illetve az eltiltást, mint szankciókat csak akkor alkalmazhatja, ha azokat a helyi horgászrend tartalmazza.

53. A halgazdálkodásra jogosultnak a helyi sajátosságok alapján lehetősége van további cselekményeket és azokhoz eltiltási mértékeket is meghatározni azzal, hogy az OHR-ben tételesen szabályozott cselekmények eltiltási mértékétől nem térhet el, illetve további cselekmények esetén az eltiltás mértéke az öt évet nem haladhatja meg.

54. A területi jegy visszavonását és a vásárlástól való eltiltást megalapozó kiemelt cselekmények és az eltiltás mértéke:
55. A területhasználatra és környezetvédelemre vonatkozó előírások (II.) és a horgászetikai előírások (VI.) megszegése esetén az eltiltás alkalmazása halgazdálkodási hasznosítói mérlegelés kérdése azzal, hogy az „Egyéb, helyi horgászrend horgászati szabályait érintő szabálysértés” gyűjtőkategória szerinti mértéket nem haladhatja meg, ugyanakkor a halgazdálkodási hasznosítói eljárás nem helyettesíti indokolt esetben szakhatósági eljárás, vagy feljelentés kezdeményezését.

56. Egyesületi fegyelmi eljárásoknál a Fegyelmi Bizottság a szabályszegés összes körülményének ismeretében, az itt megállapított keretek között dönt az eltiltás mértékéről.

57. Az egy horgászat alkalmával elkövetett több önálló szabályszegés esetén a cselekményekre kiszabható eltiltások időtartama összeadódik, de az eltiltás maximum 5 év lehet.

58. Amennyiben egy horgász egy szabályszegés elkövetése és szankcionálása után újra elköveti bármelyik szankcionált cselekményt, a második alkalommal az eltiltás az itt szabályozottak duplájára, de maximum 5 évre emelkedik.

59. Amennyiben egy horgász a korábbi eltiltástól számított 3 éven belül újabb szabályszegést követ el, az eltiltás mértéke legalább 2 év, de maximum 5 év lehet.

60. A visszavonásra, illetve a területi jegy váltásától való eltiltásra minden esetben a tényállást és a horgászrendi hivatkozást, valamint az eltiltás időtartamát tartalmazó hivatalos Fegyelmi Bizottsági döntéssel és az erről szóló értesítéssel kerülhet sor.

61. A halgazdálkodási hasznosítói visszavonás és az eltiltás nem helyettesíti, de nem is követeli meg a horgászegyesületi fegyelmi szabályzatokban meghatározott eljárásokat, jogkövetkezményeket.

VIII. ZÁRÓ RENDELKEZÉSEK

62. A horgászegyesület, mint jogi személy az általa kezelt területeken bekövetkezett balesetekért és károkért felelősséget nem vállal, egyben kártérítési kötelezettségét kizárja.

63. Az érvényes Magyar Horgászkártyához kapcsolódó horgász balesetbiztosítás feltételeiről a MOHOSZ ad tájékoztatást. 64. A horgászok a vízparton, horgászterületeken elhelyezett berendezési tárgyakat, horgászati- és vízi létesítményeket kizárólag a saját felelősségükre használhatják.

65. Az itt nem szabályozott egyéb kérdésekben a Polgári Törvénykönyv, a horgászatra, a halgazdálkodásra, a hal védelmére, a környezet- és természetvédelemre, valamint a rendészeti tevékenységre vonatkozó jogszabályok és MOHOSZ szabályozások, továbbá az egyesületi fegyelmi szabályzatok előírásai és rendelkezései az irányadók.


Győr, 2021. január 11.

Bunkóczi Sándor,
elnök